W ramach obchodów 100-lecia I wojny światowej zapraszamy szkoły podstawowe (w szczególności klasy 5-6) oraz gimnazjalne z Małopolski do udziału w konkursie. Inspirowani postaciami historycznymi, szukamy postaw patriotycznych, które sprawdzą się dzisiaj i w przyszłości.
W końcu 100-lecie I wojny światowej nie musi być rocznicą do odhaczenia. Może być okazją do refleksji na temat patriotyzmu, dyskusji w gronie rówieśników, rozmowy ze starszymi członkami rodziny i wspólnego przeszukiwania domowych archiwów.
Dla nauczycieli przygotowaliśmy scenariusz zajęć do wykorzystania w trakcie lekcji historii, godziny wychowawczej lub j. polskiego.
Dla dzieci i młodzieży została przygotowana książka poświęcona 8 postaciom z okresu Wielkiej Wojny. Wybraliśmy postaci znane oraz mniej znane, a wśród nich są:
1. Jurek Bitschan – obrońca Lwowa,
2. Jadwiga Dziubińska – twórca programu nauczania Uniwersytetów Ludowych,
3. Maria Rodziewiczówna – pisarka, w czasie Wielkiej Wojny organizowała pomoc dla wojska i cywili,
4. Ignacy Jan Paderewski – pianista i ambasador wolnej Polski,
5. Wanda Gertz – kobieta-żołnierz,
6. Antoni Jabłoński – żołnierz z Siódemki Beliny,
7. Franciszek Stefczyk – twórca Kas Spółdzielczych,
8. Janusz Jędrzejewicz – piłsudczyk, reformator edukacji.
Uczestnik konkursu może wybrać dowolną postać z okresu Wielkiej Wojny, np. jedną z wyżej wymienionej książki. Można korzystać również z historii rodzinnych lub lokalnych (powiązanych z miejscem zamieszkania) z okresu I wojny światowej lub związanych odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Praca konkursowa może mieć następujący kształt:
1. dowolna forma literacka, np. list, opowiadanie, artykuł, reportaż, blog/pamiętnik (objętość min. 2000 znaków,czcionka Arial 11, pojedyncza interlinia);
2. prezentacja multimedialna;
3. aplikacja książkowej stworzona/spresonalizowana w portalu www.bajkopisarze.pl.
Należy ją przesłać na adres konkurs@bajkopisarze.pl w terminie do 17 października.
Nagrodami w konkursie są książki. Uroczysta gala rozdania dyplomów oraz nagród nastąpi na stoisku Cafe Szafe w trakcie 18 Targów Książki w Krakowie w dniach 23-26 października 2014 r.